مقالات

تصویر پیدا نشد
12 مهر 99 / توسط admin-parsiairanpour / در

دندان عقل در کجا قرار دارد؟

دندان عقل در کجا قرار دارد؟

دندان عقل نهفته: دندان عقل سومین و آخرین مجموعه از دندان های آسیاب است. دندان عقل در نوجوانی بین 17 تا 25 سال عمر می کند. هنگام در آمدن دندان های عقل اگر جای کافی در فک وجود نداشته باشد. باعث کج شدگی و انحراف یا عدم خروج از بافت لثه شود. و یا باعث فشردگی دندان های دیگر و خارج کردن آن ها از ردیف دندان ها می گردد.

دندان عقل نهفته

انواع دندان عقل:

  • دندان عقل نهفته جزئی
  • دندان های عقل عمودی
  • دندان های عقل زاویه دار
  • دندان های عقل نهفته افقی

دندان عقل نهفته جزئی:

این نوع از رایج ترین انواع دندان عقل است. و دندان عقل به سمت جلوی دهان شما زاویه گرفته است. این دندان ممکم است به مولار کناری فشار وارد کند. در بیشتر موارد نیازی به خارج کردن دندان نیست. تا کم کم دندان به صورت خود به خود از لثه خارج شود.

دندان عقل عمودی:

در این حالت نیازی به خارج کردن دندان نیست. زیرا دندان تقریبا زاویه نرمالی دارد. و احتمال اینکه بدون ایجاد مشکل و ناراحتی در کنار دندان های دیگر شما قرار گیرد زیاد است. در صورتی که دندان عقل عمودی به مولار سوم فشار آورد نیاز به جراحی است.

دندان عقل نهفته زاویه دار:

این نوع دندان عقل بسیار نادر است. زاویه آن برخلاف دندان عقل نهفته جزئی است. خارج کردن و کشیدن این نوع دندان عقل بستگی به زاویه قرارگیری دندان دارد.

دندان عقل نهفته افقی:

این حالت به عنوان بدترین حالت قرار گیری دندان عقل شناخته می شود. دندان عقل در این حالت به صورت کاملا افقی قرار گرفته و در مقابل مولار دوم قرار دارد. بنابر این احتمال فشار وارد کردن به دندان کناری زیاد است و نیاز به جراحی دارد.

عوارض کشیدن دندان عقل:

از آنجا که دندان های بزرگسالی دائمی برای تمام عمر مورد استفاده ی فرد است. معنا ندارد که دندان های سالم مولار را بکشید. و به خاطر پیچیدگی و مشکلات جراحی دندانپزشکان توصیه می کنند. اگر دندان های عقل به درستی در ردیف قرار بگیرند. و وضعیت خوبی دارند از کشیدن آنها چشم پوشی کنید. در مورد برخی از بیماران ممکن است دندان های عقل منجر به درد لثه شوند. و دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.

آیا باید دندان عقل را بکشید؟

اولین چیزی که ممکن است مانع انتخاب پیشگیرانه شما برای کشیدن دندان های عقل شود. ریسک عفونت خونریزی و دیگر مشکلات جراحی است. با این که چنین مشکلاتی معمولا نادر است. اما دندانپزشک مسئول است تا در این مورد با شما صحبت کند. به علاوه دندانپزشک برای کشیدن دندان باید برای شما بی حسی تزریق کند .

عصب کشی دندان عقل امکان پذیر است؟

سوال متداول در مورد دندان عقل این است که آیا می توان دندان عقل را عصب کشی کرد یا خیر. بعضی افراد بعد از شنیدن اینکه دندان عقل را عصب کشی کنند بهتر است متعجب می شوند. که مگر می شود دندان عقل را عصب کشی کرد. دندان های عقل از نظر امکان درمان عصب کشی یا درمان های دیگر تفاوتی با دندان های دیگر ندارند. به دلایل متعددی دندان های عقل رویش ناقصی دارند. و ممکن است نهفته باقی بمانند. به دلیل اینکه این دندان ها محل رویش و زاویه رویش مناسبی ندارند در جویدن نقشی ایفا نمی کنند. همچنین ممکن است پشت آنها مواد غذایی تجمع پیدا کند و باعث ایجاد التهاب لثه ای شود. در این مورد کشیدن دندان عقل توصیه می شوند.

عصب کشی دندان عقل:

به این دلیل که در انتهای ردیف دندانی هستند دندانپزشک شما به راحتی نمی تواند ابزارهایش به آنها برساند. و آنها را عصب کشی کند. دوم اینکه تعداد کانال های دندان عقل متفاوت است و دندانپزشک باید خیلی مهارت داشته باشد تا بتواند آنها را عصب کشی کند. اما مجموع این دلایل مانع عصب کشی دندان عقل نمی شود.

نتیجه گیری:

بنابراین شخصی که می تواند دندان شما را عصب کشی کند یک متخصص ریشه است که با مهارت و گذاشتن زمان کافی دندان شما را عصب کشی می کند.

نظر شما چیست ؟

عضو آکادمی دندانپزشکان زیبایی اروپا EAED
FA نسخه فارسیAR نسخه عربی