مقالات

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن دندان ها
20 آبان 98 / توسط admin-parsiairanpour / در

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن دندان ها

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ درمانی برای سفید کردن دندان ها است که آسیبی به دندان نمی رساند و نیازی به تراشیدن دندان نیست. بلیچینگ Bleaching یعنی سفید کردن دندانها بوسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پراکسید هیدروژن. مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌ های رسوب کرده در بین هرم‌ های مینائی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.

کاربرد بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

بلیچینگ به سفید کردن دندان و از بین بردن لکه های زرد روی دندان کمک می کند. درمان بلیچینگ نمی تواند به طور کلی تمام لکه های زرد  روی دندان را از بین ببرد اما تا حدودی لکه ها را از بین خواهد برد. مقدار از بین رفتن آنها بستگی به مینای دندان هر شخص متفاوت است.

آیا بلیچینگ فقط برای افرادی که دندان های زرد رنگ دارند مناسب است؟

رنگ دندان به مرور زمان با افزایش سن تغییر می کند و به مرور بسته به مواد غذایی مصرفی رنگ آن تغییر می کند. پس حتی اگر در حال حاضر از رنگ دندان هایتان راضی هستید این مطلب را مطالعه کنید زیرا در آینده ممکن است به درمان بلیچینگ نیاز پیدا کنید مخصوصا اگر اهل قهوه و سیگار هستید.

چه کسانی در معرض زرد شدن دندان هایشان هستند؟

  • افرادی که قهوه مصرف می کنند
  • سیگار می کشند
  • و کلیه مواد غذایی رنگی مثل تمشک و… استفاده می کنند در معرض زرد شدن دندان هایشان هستند.

نکته:

نکته قابل توجه برای افرادی که آنتی بیوتیک به مقدار زیاد مصرف می کنند مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها به طور مداوم باعث تغییر رنگ دندان ها خواهد شد. بعضی از افراد نیز به صورت مادرزاد دندان های زرد رنگی دارند بلیچینگ برای این دسته افراد نیز مناسب است و تا حدودی لکه های زرد را از بین می برد.

بلیچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

بلیچینگ درمانی است که اثر آن روی رنگ دندان ها است. و در ساختار و شکل دندان ها تغییری ایجاد نمی کند. پس چنانچه دندان های نامرتبی دارید شما کاندید درمان بلیچینگ نخواهید بود.

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

نحوه درمان بلیچینگ

همانطور که میدانید داشتن لبخند زیبا دندان های شفاف و سفید رنگ تاثیر به سزایی در زیبایی چهره دارد. یکی از مواردی سفید کردن دندان ها بلیچجینگ است که توسط ماده سفید رنگ انجام می شود. این درمان  یک روش شیمیایی محسوب می شود. در این درمان ذرات با نفوذ به مینای دندان دندان ها را به صورت ریشه ای سفید می کند و لکه ها را از بین می برد.

آیا روش دیگری به جز بلیچینگ برای سفید کردن دندان ها است؟

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفید کردن در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

انواع بلیچینگ

  • بلیچینگ در خانه
  • بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ)

 روش بلیچینگ

بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) می باشد. دندانپزشک، قالب مخصوص را برای بیمار تهیه کرده و همراه با ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت خیلی کم ، به بیمار تحویل می دهد تا در منزل استفاده کند.

بلیچینگ در مطب

بلیچینگ در مطب (Office Bleaching) که توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد و بسیار موثرتر است چون ژل مخصوص بلیچینگ، با غلظت خیلی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد. مطمئن ترین و موثرترین روش بلیچینگ ،  بلیچینگ در مطب (آفیس بلیچینگ) بــا استفاده از دستگاه اشعه مخصوص بلیچینگ ، با مراقبت و حفاظت دقیق دندانپزشک می باشد .

روش بلیچینگ در مطب به چه صورت انجام می گیرد؟

دندانپزشک ابتدا با ژل مخصوص محافظ لثه ، تمام لثه اطراف دندانهای جلو را به منظور محافظت می پوشاند. لب بیمار نیز به وسیله دهان بازکن مخصوص کنار زده شده و کاملا محافظت می شود. سپس ژل مخصوص بلیچینگ که ژل پراکسید هیدروژن 37 درصد می باشد با دقت روی سطوح بیرونی دندان های جلو گذاشته می شود و بعد از آن با دستگاه مخصوص بلیچینگ که تولید اشعه با فرکانس بالا و  آبی رنگی می کند ، به ژل گذاشته شده روی دندان ها اشعه تابانده می شود. و این عمل با دقت لازم چند مرتبه تکرار می شود. این اشعه باعث فعال شدن زیاد ژل بلیچینگ و تاثیر سریع آن می شود. بطوری که در یک جلسه حدودا یک ساعته ، درمان بلیچینگ با موفقیت به اتمام می رسد.

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

بلیچینگ دندان و روش سفید کردن آن

 

میزان اثر بلیچینگ

بلیچینگ باعث سفید و روشن تر شدن دندان ها به اندازه 2-3-4 درجه می شود. البته میزان سفید شدن دندان ها بسته به جنس دندانها و نوع  بدرنگی دندانها در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگی ها تاثیر بسیار زیاد و شگرف می گذارد.

آیا بلیچینگ برای دندان ضرر دارد؟

بلیچینگ در صورتی که با روش اصولی و صحیح و دقت لازم انجام شود هیچگونه ضرر و اثر سوء نخواهد داشت و کاملا بی ضرر است.

آیا حساسیت دندان بعد از بلیچینگ طبیعی است؟

بعد از بلیچینگ ممکن است گاهی به طور موقت دندان ها یک مقدار حساس شود.  که پس از چند روز بهبود می یابد. استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت در این گونه موارد توصیه می شود.

 

دوام بلیچینگ چقدر است؟

شما نباید تصور کنید یک بار که دندان هایتان را سفید کردید. هیچ وقت دیگر به سفید کردن آنها احتیاج نخواهید داشت. سفید کردن دندان ها آثار همیشگی ندارد.  ولی دندان ها معمولا چند سالی سفید باقی خواهند ماند. حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد. که شما پس از سفید کردن دندان هایتان، چقدر توصیه های ایمنی را رعایت کنید. نوشیدن زیاد قهوه و چای پر رنگ ، کشیدن سیگار، استفاده زیاد از نوشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان ، از عواملی هستند که باعث می شوند مدت زمان دوام بلیچینگ کمتر شود.

 

نظر شما چیست ؟

عضو آکادمی دندانپزشکان زیبایی اروپا EAED
FA نسخه فارسیAR نسخه عربی